Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva måleriverksamhet samt golv- och byggnadsarbeten, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 18 128 | 15 570 | 12 418 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 018 | 809 | -666 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 007 | 763 | -714 |
| Årets resultat (tkr) | 779 | 702 | -644 |
| Summa tillgångar (tkr) | 3 326 | 5 031 | 3 206 |
| Antal anställda | 15 | 14 | 14 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 18 128 | 15 570 | 12 418 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 018 | 809 | -666 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 007 | 763 | -714 |
| Årets resultat (tkr) | 779 | 702 | -644 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 85 | 130 | 116 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 3 240 | 4 901 | 3 089 |
| Tillgångar (tkr) | 3 326 | 5 031 | 3 206 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 1 354 | 1 274 | 572 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 34 | 19 | |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 98 | 492 | |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 840 | 3 737 | 2 142 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 3 326 | 5 031 | 3 206 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 800 | 700 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 15 | 14 | 14 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 209 | 1 112 | 887 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 5.6% | 5.2% | -5.4% |
| Soliditet | 41.5% | 25.6% | 17.8% |
| Kassalikviditet | 168.1% | 131.2% | 144.2% |
Kinna Måleri AB ingår i en koncern med 2 bolag. Koncernmoderbolag är J.A Måleri AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget skall bedriva måleriverksamhet samt golv- och byggnadsarbeten, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.